NY Spring Dairy Carousel Jersey Show

« Back to Events
This event has passed.
Event:
NY Spring Dairy Carousel Jersey Show
Start:
April 15, 2012 8:00 am
End:
April 15, 2012 2:00 pm
Updated:
April 9, 2012

NY Spring Dairy Carousel Jersey Show

Free live streaming by Ustream

Judge: Richard Hill, Cattaraugus, NY

Winter Calf (5):
1. M-Signature Tequila Clara Marie (Tower Vue Primem Tequila), Elaina Sharp, Bailee, Mason & Calla Mazzaro, Williamsfield, OH
2. Akers Talent Dorie (Lencrest Talent), Nathan Aker, Nelliston, NY
3. Kennstock Gillgers Sheila (Shamrock Giller), Travis Kennett, Newville, PA
4. Billings Vincent Breck (Bridon Vincent), Billings Farm, Woodstock, VT
5. Monument View Governor Dynamic (Griffens Governor-ET), Hana Rudinger, Greenwich, NY

Fall Calf (13):
1. South Mountain Tequila Jem (Tower Vue Tequila), Ernest Kueffner, Litchfield, CT
2. Coredale Vincent Jazzie (Bridon Vincent-ET), Amanda Thompson, Wellsville, PA
3. Oblong Valley HG Shel (SV Jade Hired Gun-ET), Cassie Menendez, Burlington Flats, NY
4. Parakeats Hired Gun Seduction (SV Jade Hired Gun-ET), Sheri Keats, Pine Bush, NY
5. Tower Vue Gov Tickler (Griffens Govenor-ET), Scott Walton, Carlisle, PA
6. Secretoaks Hired Gun Princess (SV Jade Hired Gun-ET), Kathleen Stevens Metcalf, Piermont, NH
7. Dream-Valley HG Tropicana (SV Jade Hired Gun-ET), Micael Lamar Bosley, Glenville, PA
8. Underground K-Mamie Claire (SV Response Hilton-ET), Blake Crothers, Pitcher, NY
9. Budjon-Vail Vincent Delicate-ET (Bridon Vincent), Billings Farm, Woodstock, VT
10. Arethusa Surefire Venus-ET (BW Surefire), Duane Cole & Baille, Calla & Mason Mazzaro, Williamsfiled, OH

Summer  Yearling (17):
1. Elliotts Tequila Romance (Tower Vue Prime Tequila), Ernest Kueffner, Litchfield, CT
2. Huronia Regan Cheryl (Rapid Bay Regan), Billings Farm, Woodstock, VT
3. Cowbell Regan Clarissa (Rapid Bay Regan), Timothy Sheesley, Canton, NY
4. Oblong Valley HG Stephanie (SV Jade Hired Gun-ET), Kenneth Beneke, Millerton, NY
5. Budjon-Vail Gator Evangeline (Budjon-Vail Sultan Gator-ET), Thomas Breakell, Goshen, CT
6. Nevertell Governor TNT (Griffens Governor-ET), Chris Schuler, Wysox, PA
7. JW Aghamora Valerianna (Top Gene Gold Action), Tierey Farm & Katherine Bosley, Malone, NY
8. Underground Leahs Lollipop (Butterfield Grand), Pitcher, NY
9. Oblong Valley HG Sugar (SV Jade Hired Gun-ET), Kenneth Beneke, Millerton, NY
10. Arethusa Tequila Vanna (Tower Vue Prime Tequila), Arethusa Farm, Litchfield, CT

Spring Yearling (11):
1. Crossbrook Minister Charity (Select-Scott Minister-ET), D. Cole, B., C., M. Mazzaro & Franchise, Williamsfield, OH
2. South Mountain Deluxe Stella (Elliotts Renaissance Deluxe), Ernest Kueffner & Teri Packard, Litchfield, CT
3. Arethusa Tequila Venice (Tower Vue Prime Time Tequila), Arethusa Farm, Litchfield, CT
4. Cowbell Iatola Crispy Cream (SC Gold Dust Paramount Iatola-ET), Christine Sheesley-Rozler, Canton, NY
5. Tierneys Tequila Linda Lou (Tower Vue Prime Tequila), Tierney Farm, Malone, NY
6. Billings Tequila Madena (Tower Vue Prime Tequila-ET), Billings Farm, Woodstock, VT
7. Seacord Farm Iatola Janelle (SC Gold Dust Paramount Itaola-ET), Ethan Dupuis, Greenwich, NY
8. Topline Minister Dalia (Select-Scott Minister-ET), Emily Kay Fisher, Pittsfield, NH
9. Hinzsight Tequila Sunrise (Tower Vue Prime Time Tequila), Marshall Hinz, Fillmore, NY
10. Topline On Time Dante (Lencrest On Time-ET), Emily Kay Fisher, Pittsfield, NH

Winter Yearling (7):
1. Budjon Governor Shelby Lynn-ET (Griffens Governor), Billings Farm, Woodstock, VT
2. Spatz Sulton Wish (SHF Centurion Sulton), Spatz Cattle Company, Lititz, PA
3. Fortress Governor Gewn (Griffens Governor), Ethan Dupuis, Greenwich, NY
4. Tower Vue Giller Twister (Shamrock Giller), Scott Walton, Carlisle, PA
5. Latimore Mini Ivory (Select-Scott Minister-ET), Owen Pieper, Walton, NY
6. VM Still Blackstones Lucyanna (Amy Stranger), Newfield, NY
7. EDN-RU Ike Pickles Pimientos (EDN-RU Nevada Irmas Ike), Cassidy Greenwood, Montrose, PA


Fall Yearling (12):

1. South Mountain Socrates Jerica (Piedmont Prize Socrates), Ernest Kueffner & Terri Packard, Litchfield, CT
2. Els Brook Minister Myra (Select-Scott Minister-ET), Erica Pinciotti, Quarryville, NY
3. SV Hgun Lindsay (SV Jade Hired Gun-ET), A. Eaton, R. Subject, Franchise & S. Youse, Syracuse, NY
4. Parkview Minister Smokin Hot (Select-Scott Minister), Jordan Thomas, Lowville, NY
5. Cowbell Guapo Sandals (Yellow Briar Heaths Guapo), Christine Sheesley-Rozler, Canton, NY
6. Four-Hills 1st Blue 3241-ET (Bovi-Lact First Prize), Megan & Britney Hill, Burpee, VT
7. Cowbell Shyster Fools Gold (WF Amedeo Shyster), Christine Sheesley-Rozler, Canton, NY
8. Maple-Downs Hired Gun Amora (JV Jade Hired Gun-ET), Emily Tillapaugh, Warnerville, NY
9. Korona Extra Jur Brianna Storm (Jewels Jurisdiction-ET), Matthew & Jeremy Korona, Amsterdam, NY
10. Coredale Simba Dannie (Reich-Dale Simba-ET), Amanda Thompson, Wellsville, PA

Junior Champion Jr. Division:  Four-Hills 1st Blue 3241-ET, 1st fall yearling, Megan & Britney Hill, Burpee, VT
Res. Junior Champion Jr. Division: Coredale Vincent Jazzie, 1st fall calf, Amanda Thompson, Wellsville, PA

Junior Champion Open Show:  Crossbrook Minister Charity, 1st spring yearling, D. Cole, B., C., M. Mazzaro & Franchise, Williamsfield, OH
Res. Junior Champion Open Show: South Mountain Socrates Jerica, 1st fall yearling, Ernest Kueffner & Terri Packard, Litchfield, CT
HM Junior Champion Open Show: Els Brook Minister Myra, 2nd fall yearling, Erica Pinciotti, Quarryville, NY

Best Three Junior Females (3):
1. South Mountain
2. Cowbell Acres
3. Willow Brook Farms

Jr. 2-year-old (5):
1. Arethusa Socrates Valene-ET (Peidmont Prize Socrates), Arethusa Farm, Litchfield, CT
2. Crossbrook Tequila Sam (Tower-Vue Prime Tequila-ET), Prokop, Danforth, Cacciola, Middleburgh, NY
3. Purple Fever Indiana Astonish (Impressive Indiana-ET), Purple Fever, Lowville, NY
4. Billings Jade Daphne-TW (Giprat Belles Jade-ET), Billings Farm, Woodstock, VT
5. SSF Governor Tia Flori (Griffens Governor), Charles Luchsinger, Syracuse, NY

Sr. 2-year-old (13):
1. Pennwood Governor Alayna (Griffens Governor-ET), Dwight & Melanie Stoltzfus, Berlin, PA
2. Rosalea Gunner Janie (SV Jade Hired Gun-ET), Dawn Sharts, Greenwich, NY
3. Parkview Response Sitrus (Hollylane Response), Jordan Thomas, Lowville, NY
4. Select Menthor Sara (Select-Scott Jade Menthor-ET), Billings Farm, Woodstock, VT
5. Leonards Rally Robbilyn (Oblong Valey Geoffrey), Leonard Beef Co. Inc., Taunton, MA
6. SSF Jamal BelVista (Jamal), Charles Luchsinger, Syracuse, NY
7. Seacord Farm Gator Vanna (Budjon-Vail Sultan Gator), Ethan Dupuis, Greenwich, NY
8. BHF-SSF Supreme Wllow (Sunset Canyon Nadine Supreme), Charles Luchsinger, Syracuse, NY
9. Spatz Tequila Gracious (Tower Vue Prime Tequila-ET), Spatz Cattle Co., Lititz, PA
10. Gypsy Hill Exciation Rebe (Bridon Exiation), Marc Walltemyer, Wyalusing, PA

Jr. 3-year-old (5):
1. Storas Sultan Sultry (SHF Centurion Sultan), Budjon Farms & Peter Vail, Lomira, WI
2. Arethusa Voodoo Tequila (Tower Vue Prime Tequila), Thomas Breakell, Goshen, CT
3. BHF-SSF Governor Marissa (Griffens Governor), Charles Luchsinger & Brier Hill Farm, Syracuse, NY
4. Cowbell Jade Celebrity (Giprat Belles Jade-ET), Cowbell Acres, Canton, NY
5. Spatz Iatola Tinkerbell (SC Gold Dust Paramount Itaola-ET), Spatz Cattle Co., Lititz, PA

Sr. 3-year-old (5):
1. South Mountain Ringmaster Justify (Family Hill Ringmaster), Ernest Kueffner & Terri Packard, Litchfield, CT
2. CDJ Delight Gov Dutchess (Griffens Governor), Kyle Cacciola, Cobleskill, NY
3. SSF Governor Triumph (Griffens Governor), Patrick Curley, Mountain Top, PA
4. Hillacres Moonshine (SV Jade Hired Gun), Thomas Arrowsmith, Peach Bottom, PA
5. Tierneys C-Gar Kathryn (Bridon Ceturion Garnett), Tierney Farm, Malone, NY

Intermediate Champion Junior Division:  CDJ Delight Gov Dutchess, 1st sr. 3-year-old, Kyle Cacciola, Cobleskill, NY
Res. Intermediate Champion Junior Division:  SSF Governor Triumph, 2nd sr. 3-year-old, Patrick Curley, Mountain Top, PA

Intermediate Champion Open Show: South Mountain Ringmaster Justify, 1st sr. 3-year-old, Ernest Kueffner & Terri Packard, Litchfield, CT
Res. Intermediate Champion Open Show: Arethusa Socrates Valene-ET, 1st jr. 2-year-old, Arethusa Farm, Litchfield, CT

4-year-old (8):
1. Tierneys Maestro Lyla (Select-Scot Whist Maestro-ET), BJ Hanfield, Wells River, VT
2. Random Luck Ray Helen (Bridon Remake Comerica), Budjon Farms & Peter Vail, Lomira, WI
3. Hillacres Juna Jaylene (Janes Primetime Justice-ET), Thomas & Amanda Arrowsmith, Peach Bottom, PA
4. Jamesons Canyon (Griffens Governor-ET), A. Danforth, G. Cacciola, J. Lloyd & J. Prokop, Cobleskill, NY
5. Terry View Minister Frapple (Select Scott Minister), Mylissa Terry, Walton, NY
6. Tower Vue Three Ring Circus (Family Hill Ringmaster), Scott Walton, Carlisle, PA
7. Bellvale Legion Tiffany (BW Legion), Jasmine Noteboom, Warwick, NY
8. Cowbell Country Freedom (BW Country-ET), Wesley Noble, Gillett, PA

5-year-old (5):
1. Billings Furor Calista (Piedmont Nadine Furor), Billings Farm, Woodstock, VT
2. Fortress Legion Laila (BW Legion), Richard Seacord, Greenwich, NY
3. Hillacres Shweetie Shifty (Lester Sambo), Thomas & Amanda Arrowsmith, Peach Bottom, PA
4. Hillacres Lavender Marigold (Hillacres Big Star), Jonathan Arrowsmith, Peach Bottom, PA
5. Taylor Made FP Vollmer-ET (Bovi-Lact First Prize-ET), Sheri Keats, Pine Bush, NY

Aged Cow (7):
1. Milo Vindication Season-ET (Vindication), Ernest Kueffner, Litchfield, CT
2. Arethusa Veronicas Dasher-ET (Furor), Devin Norton Prokop, Middleburgh, NY
3. Milo Centurion Sadie (Centurion), Billings Farm, Woodstock, VT
4. Rock Ella SD Lacey (Shamrock Duaiseoir-ET), Spatz Cattle Co., Lititz, PA
5. Hillacres Gloria Glow (Butterfield Polish), Thomas Arrowsmith, Peach Bottom, PA
6. Oblong Valley Sign Sandra-ET (Family Hill Avery Signature), Kenneth Beneke, Millerton, NY
7. Gypsy Hill Sultan Robin (SHF Centurion Sultan), Marc Waltemyer, Wyalusing, PA

100,000 Lb. Cow (1):
1. Billings Legion Mini Mi (BW Legion), Billings Farm, Woodstock, VT

Sr. Champion Junior Division:  Hillacres Lavender Marigold, 1st 5-year-old, Jonathan Arrowsmith, Peach Bottom, PA
Res. Sr. Champion Junior Division: Bellvale Legion Tiffany, 1st 4-year-old, Jasmine Noteboom, Warwick, NY

Grand Champion Junior Division:  CDJ Delight Gov Dutchess, 1st sr. 3-year-old, Kyle Cacciola, Cobleskill, NY
Res. Grand Champion Junior Division:  SSF Governor Triumph, 2nd sr. 3-year-old, Patrick Curley, Mountain Top, PA

Sr. & Grand Champion Open Show: Milo Vindication Season-ET, 1st aged cow, Ernest Kueffner, Litchfield, CT
Res. Sr. & Res. Grand Champion Open Show: Arethusa Veronicas Dasher-ET, 2nd aged cow, Devin Norton Prokop, Middleburgh, NY

Produce of Dam (1):
1. Produce of Huronia Centurion Veronica, Arethusa Farm, Litchfield, CT

Dam & Daughter (1):
1. Billings Farm, Woodstock, VT

Best Three Females (2):
1. Tom & Mandy Arrowsmith, Peach Bottom, PA
2. Billings Farm, Woodstock, VT

Premier Breeder: Arethusa Farm
Premier Exhibitor: Billings Farm